Další doporučení a zdroje pro letní brigády v zahraničí
Tato stránka je kapitolou šablony Letní brigáda v zahraničí (EU).
Kam za dalšími informacemi
- vše o práci v EU: portál ministerstva práce a sociálních věcí Eures
- informace o výjezdech do zahraničí : web Na zkušenou
Nejlevnější nízkonákladové letecké společnosti
Portály na vyhledání letenek
Nejznámější agentury
Pracovní portály
- Jobs.cz (sekce brigády – Evropa)
Zahraniční vyhledávací portály
Další rady a doporučení před odletem
Smlouvy a informace o firmě
Nikdy nepodepisujte smlouvy v jazyce, kterému nerozumíte. Vyžádejte si překlad do angličtiny nebo jiné, Vám srozumitelné řeči. Poraďte se s odborníky nebo se zkušenějšími pracovníky, zda je smlouva výhodná. Žádejte záruky od zaměstnavatele.
Před odjezdem si zjistěte podrobnosti o firmě, která Vás má zaměstnávat. Nejlepší jsou reference od lidí, kteří už pro ni pracovali. Na internetu se v nejrůznějších diskusích lze dočíst mnoho užitečných informací.
Důležitý je přesný popis práce, kterou máte vykonávat. Její délka, možnost volných dní apod. Místo Vaší práce, možnost stravy a ubytování je u některých zaměstnavatelů samozřejmostí.
Základní slovíčka a fráze cizího jazyka
Obzvlášť pokud vyjíždíte poprvé, rychle zjistíte, že znát anglický jazyk alespoň na základní úrovni je nutností, pro případ, že se ztratíte, nebo budete třeba potřebovat navštívit lékaře. Znát základní slovíčka a fráze cizího jazyka země, do které se chystáte, může být také užitečné. Například v jižních zemích musíte předpokládat, že lidé se tam neobtěžují učit angličtinu, tak jako na severu, kde s Vámi v angličtině dokáže komunikovat i 80 let stará babička. Proto nezapomeňte na slovník!
Foťák a kamera
Pro zdokumentování Vašich zážitků je fotoaparát ideální. Na něco možná zapomenete, fotky ale zůstávají. Pokud nic podobného nevlastníte, v mnoha zemích je elektronika levnější než u nás, takže si foťák můžete pořídit třeba z první výplaty.
Počasí
Je dobré vědět, jaké je průměrné počasí v zemi, kam se chystáte na léto odstěhovat, ať potom nejste překvapeni. Že opravdu dokáže celé léto pršet na farmách v Anglii, že se v Řecku díky horku moc v noci nevyspíte apod.
Kultura a zvyklosti
Mnoho portálů a cestovních kanceláří poskytuje informace o zemi, její kultuře, zvyklostech, chování místních atd. Protože být připraven je vždy lepší, než být překvapen až na místě.
Rady a doporučení při pobytu v zahraničí
Začátky
První týdny bývají těžké, ať už jste kdekoliv. Tady se nám efekt násobí, nejen, že jste v cizím prostředí v cizí zemi, kde Vašemu rodnému jazyku nikdo nerozumí, ale navíc ještě poznáváte odlišnou kulturu a zvyky, pracovní podmínky a přístup zaměstnavatele.
Od začátku v nové práci pracujte s nasazením a důkladným plněním všech úkolů požadovaných zaměstnavatelem. Drobnější výtky týkající se čehokoliv v práci je vždy dobré schovat si na později, až bude na pracovišti přátelštější atmosféra. Pokud se tedy nejedná o podmínky Vaší práce (pracovní doba, dny volna atd.), které je lepší řešit na začátku se zaměstnavatelem.
Výplata a peněžní skrýše
Výplatu od zaměstnavatele dostáváte v hotovosti, šekem, nebo je zaslána na účet. Asi nejlepší variantou je zasílání na účet, odkud se neztratí, je však nutné myslet na umístění bankomatu, banky a vždy u sebe mít nějakou hotovost. Pokud Vám k zahraničnímu účtu pomůže agentura nebo zaměstnavatel, je třeba si pohlídat platební podmínky, tak aby byly co nejvýhodnější (např. za výběry z bankomatu, příchozí či odchozí platby a případné převody na český účet).
Pokud peníze dostáváte na ruku a rozhodnete se je shromažďovat v místě bydliště, je vždy lepší zvolit více úkrytů pro případ, že někdo Vaše zavazadla prohlédne. Tipy na úkryt: lednička, obal od kartáčku, boty, v ponožce mezi špinavým prádlem, osobní hygiena a léky. V malém pokoji, kde máte jen minimum osobních věcí, ale není těžké prohledat i tyto tajné skrýše.
Dýška
Pokud odjíždíte pracovat jako barman/ka nebo číšník/servírka, nebo kdokoliv mající nárok na dýška (tzv. tipsy), jsou brána jako součást Vaší mzdy, kterou si takto můžete každý den o nějaký ten peníz vylepšit. Hned na začátku je dobré se domluvit, jestli se dýška dělí, popřípadě mezi koho, ať zbytečně nevznikají spory. Obecně platí, že čím větší úsměv a vstřícnost k zákazníkovi, tím větší je pravděpodobnost, že dostanete dýško.
Angličtina
Pokud jste přijeli do zahraničí hlavně kvůli zlepšení angličtiny, je dobré se poohlédnou po anglickém kurzu přímo na místě a třeba i na konci získat jeden z jazykových certifikátů. Levnější variantou může být komunikace s novými přáteli nebo navštěvování místních akcí.
Second job
Je Vaší prioritou především vidina letního výdělku? Ten můžete ještě zvýšit, pokud Váš zaměstnavatel souhlasí a máte dostatek času. Řešením může být druhá práce na částečný úvazek nebo třeba výpomoc, tzv. second job. Pokud máte první práci na plný úvazek 40 hodin týdně a více, může být second job fyzicky celkem náročný a taky mít dopad na Vaši psychiku, protože kromě spánku a práce už více nestihnete.
Cestování a doprava
Je ideální jak v partě, kterou znáte, tak samostatně, kdy určitě někoho nového poznáte. Chystáte-li se na výlet ve skupince lidí, pak se vyplatí pronajmout si auto, z finančního hlediska i pro neomezené možnosti kam jet a kdy se vrátit. Na známá místa a turistické atrakce jezdí běžně také autobusy. Pro kratší výlety si můžete vypůjčit kolo nebo motorku. Je dobré se zeptat místních na nějaké zajímavé tipy na výlet, protože Vám často dají lepší doporučení než cestovní kancelář.
Internet
Prakticky všude dnes frčí internet a tak není na škodu si s sebou vzít na letní brigádu i notebook. V mnoha kavárnách chytíte bez problémů WiFi, nebo jsou k dispozici počítače s připojením na internet.
Nemocnice, pohotovost, lékárna
Informace o poloze místního zdravotního zařízení se v případě zdravotních obtíží může hodit.
Ubytování
Vybavenost ubytování nemusí být vždy zcela kompletní. Nejčastěji chybí vybavení kuchyňky a lůžkoviny. Po příjezdu je dobré se pobavit s domácím, který chybějící věci může dodat nebo dokoupit. Pro ty z Vás, kteří chtějí být vždy připraveni, je dobré vzít si s sebou spacák, příbor, polštářek atd.
Problémy
Pro případ jakýchkoliv problémů myslete na peněžní rezervu, kontakty na rodinu, popřípadě na ambasádu, která v problémové situaci může pomoci.
Pokračovat na další kapitolu – Pracovní pozice.
Zpět na přehled obsahu šablony Letní brigáda v zahraničí (EU).
Vylepšete komentářem tento obsah.
- Úvod
- Šablony
- Akce maturitního ročníku
- Expanze firmy do zahraničí
- Letní brigáda v zahraničí (EU)
- Koupě bytu
- Organizace sportovního turnaje
- Pořádání dětského dne
- Pořádání konference
- Pořízení webových stránek
- Předání rodinného podniku
- Přechod firmy na euro
- Přechod na plátce DPH
- Rekonstrukce bytového jádra
- Spolufinancování z fondů EU
- Stavba rodinného domu
- Svatba
- Účast firmy na veletrhu
- Založení občanského sdružení
- Řízení projektu
- Nabídka služeb
- Projektový dotahovač
- Časté dotazy
- Semináře
- O nás
- Kontakt