Poznámky k jednotlivým aktivitám – zařizování letní brigády v zahraničí
Tato stránka je kapitolou šablony Letní brigáda v zahraničí (EU).
Zahájení
1. Myšlenka vyjet do zahraničí
Tu Vám může vnuknout kamarád či kamarádka, škola, nebo máte sami touhu poznat cizí zemi. Po dostatečném snění se tím začnete více zaobírat a snažíte se zjistit maximum.
2. Vyhledání bližších informací
Zda je výjezd uskutečnitelný a jaké máte možnosti z hlediska financí do začátku, počtu zkoušek ve škole atp.
3. Samostatné vyhledání nebo za pomoci agentury
Pomoc agentury může mít několik podob:
- Kdy se o Vás agentura kompletně postará. Zajistí práci, pomůže s administrativou, ubytováním, dopravou a také může sjednat i pojištění. Poté je Vaše cesta do zahraničí již komplet připravená a zbývající věci si zařizujete sami.
- Pomůže s vyhledáním práce a s ní spojenou administrativou.
- Agentura se Vám postará pouze o administrativu. Bývá to u zemí, do kterých potřebujete víza (tedy ne do zemí EU) a země, kam chcete vycestovat, požaduje zaručení domácí agentury, že jste např. studentem a chcete se vrátit zpět do ČR.
Na vlastní pěst
Tato varianta je možná levnější, ale bude vyžadovat mnohem větší námahu z Vaší strany a bude časově náročnější.
4. Výběr země
Pokud si ke svému výjezdu zvolíte pomoc agentury, musíte počítat s tím, že mají omezenou nabídku zemí, kam by Vás vyslaly. Když jedete na vlastní pěst, je výběr země čistě na Vás. Můžete si vybrat kteroukoliv zemi v EU a nejste limitováni agenturou.
5. Typ zaměstnání
Pokud si u agentury vybíráte typ země, musíte počítat s tím, že od každé země se odvíjí i omezení ohledně typu práce. Nejčastější pozice, které nabízejí, jsou au-pair a práce v hotelnictví. Když vyjíždíte na vlastní pěst, tak můžete volit ze sezónních prací, ale i takových, jako třeba hotelnictví, které frčí celý rok. Vždy je ale lepší prostudovat, jaká typická práce se v zemi provádí a kde máte největší šanci, že Vás jako brigádníka vezmou.
Viz. tabulka v přílohách.
Přípravy
6. Sepsání CV a motivačního dopisu (viz. Přílohy)
Před tím, než začnete oslovovat potenciální zaměstnavatele, nebo je agentura začne oslovovat za Vás, je potřeba si napsat dobré CV a případně i motivační dopis, kde budoucího zaměstnavatele přesvědčíte, že jeho nabízené místo je určeno právě Vám a nikomu jinému. Rozepište Vaše pracovní zkušenosti i činnosti, které umíte, související s nabízenou pozicí. Při samotném vyhledávání oslovujte větší počet potenciálních zaměstnavatelů najednou, protože tak budete mít větší šanci uspět. Pokud náhodou odcestujete do zahraničí bez CV, budete ho muset psát až někde na místě v internetové kavárně a zdržíte se tím od hledání práce.
7. Hledání práce z ČR
Máte několik možností, jak najít práci v zahraničí. Jednou z nich je přímo z ČR vlastním vyhledáváním nebo pomocí známých, protože většina z nás má raději jistotu a nerada riskuje.
Vždy nejvíce oceňujeme osobní zkušenost a nejvíce uvěříme referencím našeho kamaráda, proto často z jednoho kamaráda vznikají skupiny, které do zahraničí vyjíždějí společně a rok od roku se zvětšují. Přece jenom platí, že ve dvou se to lépe táhne a v cizím prostředí to platí dvojnásob.
Ten, kdo nemá známé, co mají zkušenosti se zahraniční brigádou, se musí spolehnout na své vyhledávací schopnosti. Ke hledání můžete využít mnoho pracovních portálů, ať už ty české, kde je možnost zvolit lokalitu v zahraničí a mohou tam psát lidé, kteří potřebují za sebe zastoupení po loňském roce, nebo specializované, většinou zahraniční portály. V kapitole Další doporučení jsou uvedeny příklady pracovních portálů, které můžete využít.
8. Zařízení formalit
Když se Vám podaří najít zaměstnavatele, ať je to už z ČR, nebo až v zahraničí, následuje podepsání smlouvy. Podepsání smlouvy může probíhat po e-mailu, přes zahraniční agenturu, nebo přímo ve firmě, která Vás zaměstnává.
Vždy podrobně podmínky prozkoumejte, abyste nepodepsali něco, na čem jste se se zaměstnavatelem nedohodli. V kapitole Další doporučení jsou uvedeny některé další rady a tipy, čeho se vyvarovat u smluv. V zemích, jako je Německo, je ještě pořád potřeba pracovních povolení, takže si zjistěte dopředu, zda jej nepotřebujete vyřídit třeba na portálu Eures. Nedivte se, když v zemích, jako je Řecko, neuvidíte nic podobného jako papír s pracovní smlouvou. Běžně to tam tak funguje a v rámci jedné restaurace pracuje z 5 lidí legálně pouze jeden.
Často se v pracovní smlouvě uvádí číslo účtu, kam bude posílána výplata, pokud není stanoveno jinak. Proto je dobré buď si založit účet přímo v zahraničí, nebo si zpřístupnit český účet.
9. Řešení způsobu dopravy
Pokud Vám agentura nezařizuje dopravu, nebo vyjíždíte na vlastní pěst, máte několik možností, jak se dostat do Vámi vybrané země. První může být letecky, ne vždy to znamená drahou variantu. Pokud poletíte do Anglie, existuje spousta nízkonákladových společností, kdy Vás může zpáteční letenka stát i do 2 000 Kč. Destinace na jihu už bývají dražší z důvodu spíše charterových letů přes cestovní kanceláře, kde jsou ceny pevné a nemění se. Druhým způsobem může být využití autobusu. Pravidelné linky autobusů skoro do celé Evropy poskytuje Student Agency. Ceny bývají spíše pevné, ale můžete narazit i na akci, kdy Vám poskytnou zpáteční cestu zdarma či levněji.
10. Pokus o nalezení ubytování předem
Velmi důležitým bodem cesty do zahraničí bývá zařízení ubytování, aby se nestalo, že první den nebudete mít kde bydlet a jedinou možností by bylo přespat v předraženém hotelu, nebo v horším případě pod širákem. Často Vám zaměstnavatel nabídne možnost, že Vám ubytování sám zajistí a dokonce i zaplatí, ale není to pravidlem. Spíše si ho budete muset sehnat sami a doporučuji s tím začít již z ČR. Na místě se můžete kdykoliv přestěhovat za ostatními spolupracovníky či studenty, na které narazíte, a ubytování v domech nebo apartmánech, kde vás může bydlet několik, bývá finančně velmi výhodné. Na portálu Eures naleznete nepřebernou nabídku ubytování pro každou zemi v Evropě.
11. Zařízení pojištění
Pojištění můžete vyřizovat pár týdnů nebo týden před odletem. Připravte si částku zhruba od 1800 Kč pro 90 dní Vašeho pobytu v zahraničí. Částka pojištění se bude odvíjet od toho, u jaké společnosti se necháte pojistit a na jak dlouho. Pokud máte kartu ISIC, tak můžete využít možnosti se pojistit u pojišťovny UNIQA, kde bude pro Vás, jako držitele karty ISIC, výrazně nižší cena pojištění.
12. Výměna peněz
Nezapomeňte si vzít dost peněz v různých měnách. Je dobré mít s sebou měnu dané země, eura, ale i české koruny.
13. Sbalení
Již víte, kde budete trávit celé prázdniny, a proto je důležité si uvědomit, jaké tam bývá v tuhle dobu počasí, ať zbytečně nezažíváte nepřipraveni ukrutnou zimu, časté deště či extrémní vedra. Při výběru oblečení si také uvědomte, jakou pozici budete zastávat. Pokud budete pracovat v hotelnictví, obvykle zaměstnáni jako číšníci nebo číšnice, je důležité si uvědomit, že po Vás budou chtít bílou košili a černé kalhoty a raději si vezměte více různých variant, ať v jedné košili a kalhotách nejste 3 měsíce.
Pokud vyrážíte do zemí dešťů jako je Anglie, Skotsko či Irsko, pracovat na pole jako sběrači malin, jahod atd., je nutné myslet spíše na oblečení, které Vás zahřeje, nepromokne a velmi důležitou položkou mohou být i gumáky, které Vám usnadní život.
Nezapomeňte si vzít všechna důležitá čísla, například na české ambasády v zahraničí pro případ problému, číslo na toho, kdo Vás má vyzvednout na letišti či na Vašeho zaměstnavatele. Ale i kontakty na Vaše blízké pro případ ztráty mobilního telefonu.
Přibalte si doklady o Vaší totožnosti! Zkontrolujte platnost svého pasu, případně občanského průkazu při cestě do zemí Evropské unie. Nebylo by dobré, kdyby Vaše cesta skončila na hranicích. Žádným osobám nedávejte své doklady. Nabídněte jim možnost dodání kopie a hlídejte si, jak se s ní zachází a zda není zneužita. Pokud si budete chtít půjčit auto nebo motorku, vezměte si svůj řidičský průkaz, díky kterému Vám budou zapůjčeny.
Nákup nezbytných věcí pro výjezd
Důležitou položkou v seznamu nákupu před cestou by měly být léky. Ne v každém městě je lékárna a ta tak může být i několik kilometrů daleko, proto je nezbytné mít pár důležitých léků u sebe pro případ nutnosti. Na nějaké základní potraviny byste také neměli zapomenout. Může se stát, že než se někde rozkoukáte a zjistíte, kde se všechno nachází, mohli byste pár dnů trpět hladem.
14. Splnění školních povinností
Pokud jste na střední škole, včas si zažádejte svého ředitele o předčasné ukončení školní docházky, jestliže vyjíždíte dříve, než končí školní rok. A všechny předměty zdárně ukončete, ať na tom Vaše cesta neztroskotá.
Na vysoké škole je nutné mít alespoň minimální počet kreditů před odletem, abyste ve studiu mohli nadále pokračovat. Pokud jste jedni z poctivějších studentů a chcete mít všechny předměty splněny, vše závisí jen na Vašem rozvržení času a také na tom, jak se domluvíte s profesory.
Odcestování
15. Odlet
Je to známý fakt, ale raději ho zopakujeme: je důležité být již dvě hodiny před odletem na letišti. Před odletem s nízkonákladovými společnostmi je nutné udělat online check in maximálně 14 dní dopředu a minimálně 4 hodiny předem.
Zjistěte si maximální hmotnost zavazadla, která pro Vás platí. Ještě před odletem si zavazadla zvažte, ne vždy se překročení povolené hmotnosti promíjí a pokuty bývají vysoké. Někdy je dobré zavazadlo odlišit od jiných, později se na páse může objevit několik podobných a existuje možnost záměny.
Vždy si zkontrolujte příruční zavazadlo, zda neobsahuje nepovolené tekutiny, hrozilo by jejich vyhození a Vy byste tak mohli přijít i o drahou věc. Stejně tak není možné vzít si do letadla např. kapesní nůž, ani jiné ostré předměty, jako například nůžky. V některých zemích je i pepřový sprej považován za zbraň, byl by Vám odebrán a mohla by vzniknout nepříjemná situace ve formě výslechu od letištní kontroly.
Pobyt a práce v zahraničí
16. Hledání práce
Hledání práce po příjezdu do zahraničí
To se týká těch otrlejších z Vás, co se nebojí odjet do zahraničí bez vyřízené práce dopředu. Může se jednat o destinace jako je Řecko, kde Vás ze dne na den vezmou a žádné Vaše CV je nezajímá, protože mnohem důležitější je vzhled, nebo o jiné. V případě, že pojedete bez práce do úplně cizího prostředí, je třeba počítat s větší sumou peněz do začátku na ubytování, stravování, cestování, popřípadě na pracovní povolení.
Není na škodu oběhnout inzeráty, které můžete objevit i v místních novinách, rozdat pár CV do vytipovaných společností a když se nedaří, klidně se přesunout jinam. Protože komu se nelení, tomu se později zelení. Práci asi snadněji najdete ve větších městech nebo v místech, kde se provádí sezónní práce. Vyplatí se Vám koupit si místní SIM kartu do mobilního telefonu, abyste byli snadno k zastižení, až se Vám bude chtít ozvat někdo z těch, komu jste nechávali CV.
Hledání práce po příjezdu za pomoci zahraniční agentury
To je taky jedna z možností, jak si v zahraničí najít práci. Buď zahraniční agenturu kontaktujete již z ČR, nebo si ji vyhledáte až po příjezdu na místě. Nezapomeňte však, že nejste jediný, kdo na léto shání brigádu a že agentury mohou být přeplněné. Výhoda využití zahraniční agentury je, že většinou jsou její služby zcela zdarma, anebo si poplatky za vyřízení práce a povolení strhávají až z Vaší výplaty. Nevýhodou je, že se dostanete do pozice, kdy si nemůžete moc vybírat v nabídkách, které jsou podle jejich spolupráce omezeny stejně, jako v ČR.
17. Hledání ubytování na místě
Většina odvážlivců, kteří vyjíždí do zahraničí bez stálého ubytování, si zaplatí alespoň pár dní v hostelu, kde pouze přespávají a během dne si shánějí levnější ubytování. Obchází inzeráty v místních novinách a ptají se místních, kde se dá levně bydlet. Občas není na škodu zeptat se přímo Vašeho zaměstnavatele, zda nemá nějaké známé, kteří nabízejí ubytování, nebo ho požádat alespoň o poskytnutí rady, jak si ubytování co nejlépe a nejrychleji najít.
Návrat zpět
18. Návrat
Doufáme spolu s Vámi, že se navrátíte spokojeni. Bez újmy na zdraví, plní zážitků, dojmů z cest, se spoustou kontaktů, nových přátel z celého světa a hlavně se spoustou peněz. S chutí zase vycestovat i příští prázdniny, ať u do země, kde jste byli a zamilovali si ji, nebo s touhou cestovatele poznat co nejvíce odlišných kultur a různorodých cizích zemí.
19. Navrácení daní
Pokud jste v cizině pracovali legálně, máte smlouvu se zaměstnavatelem a jste studentem, máte nárok na vrácení daní.
Existují dvě možnosti. O navrácení daní si můžete požádat sami, ale daňové přiznání byste měli vyplnit již v zahraničí. Takové vyplnění ale není úplně snadné, a proto mnoho lidí využije spíše možnosti pomoci odborníků.
Když požádáte o pomoc agenturu, která se na to specializuje, je nutné mít kopii poslední výplatní pásky nebo daňové karty. Pokud jste léto trávili v Německu, je nutné i potvrzení o studiu. Daně se vrací v průběhu kalendářního roku.
Agentuře musíte také poskytnout kontaktní údaje, údaje o zaměstnavateli a informace o délce pobytu. Pokud souhlasíte s kalkulací, podepisujete zplnomocnění. Pak Vás začne agentura zastupovat před zahraničními daňovými úřady a Vaším jménem požaduje navrácení daní. Oznámí Vám, kdy budou daně navráceny a zároveň za zprostředkování bude požadovat poplatek, který může být ve formě stržených procent z navrácených daní.
Pokračovat na další kapitolu – Právní úprava předmětu projektu či jeho realizace.
Zpět na přehled obsahu šablony Letní brigáda v zahraničí (EU).
Vylepšete komentářem tento obsah.

- Úvod
- Šablony
- Akce maturitního ročníku
- Expanze firmy do zahraničí
- Letní brigáda v zahraničí (EU)
- Koupě bytu
- Organizace sportovního turnaje
- Pořádání dětského dne
- Pořádání konference
- Pořízení webových stránek
- Předání rodinného podniku
- Přechod firmy na euro
- Přechod na plátce DPH
- Rekonstrukce bytového jádra
- Spolufinancování z fondů EU
- Stavba rodinného domu
- Svatba
- Účast firmy na veletrhu
- Založení občanského sdružení
- Řízení projektu
- Nabídka služeb
- Projektový dotahovač
- Časté dotazy
- Semináře
- O nás
- Kontakt