Obvyklé zainteresované strany

Tato stránka je kapitolou šablony Přechod na plátce DPH.

Kdo všechno může být zapojen do přechodu na plátce DPH:

Majitel nebo manažer firmy/živnostník

Ten, který přechodu z neplátce na plátce přímo čelí, tedy subjekt, který plní podmínky stanovené podle § 94 zákona č. 35/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů. Jedná se tedy o osobu, která se musí s přechodem přímo vypořádat a splnit všechny zákonem dané náležitosti.

Účetní

Říká se, že účetní je osoba, která vyřeší váš problém, o kterém nevíte, způsobem, který nechápete. Účetní by se měla pravidelně účastnit školení, kde bude informována o změnách ohledně příslušných zákonů a povinností, a také by měla vlastnit a ovládat každoročně aktualizovaný účetní software. Účetní může být interní (vlastní zaměstnanec) či externí (FO nebo PO). Dostatečně kvalifikovaná účetní by měla problematiku přechodu na plátcovství DPH také zvládnout a to bez pomoci daňového poradce. Pomoc od účetních lze očekávat hlavně v otázce splnění zákonných povinností, ale nemusí dostatečně poradit ve všech podnikatelských aspektech přechodu na DPH – např. vnímání navýšení cen ze strany zákazníků atp.

Daňový poradce

Takového člověka lze nalézt jako samostatně působícího, či v různých firmách, zabývajících se daňovým poradenstvím. Daňový poradce by vám měl být schopen pomoci s problémy a poskytnout poradenství ve věcech, které se týkají účetnictví a daňové problematiky.

Zákazníci nebo odběratelé,

kteří jsou ovlivněni změnou. Dopad u zákazníků či odběratelů může být různý – pokud nejsou plátci DPH, tak se pro ně zdraží vaše produkty nebo služby, pokud plátci jsou, změna bude naopak výhodná či neutrální.

Finanční úřad,

u kterého probíhá registrace. Úředními dny bývají pondělí a středa s úředními hodinami od 8 do 17 hodin. Některé FÚ mají však úřední hodiny častěji. Je vhodné si najít příslušný FÚ a zjistit jaké má úřední hodiny. Najít FÚ je možné zde: http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/343.html. Registrace se podává na podatelnu a ta většinou (na rozdíl od pokladny) funguje každý den.

Další možností je podat registraci k DPH elektronicky a to vyplněním formuláře: https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/form/form_uvod.faces?CPodani=111150163 a jeho odeslání buď přímo z internetových stránek pomocí zaručeného elektronického podpisu, nebo pomocí datové schránky (všechny PO jí mají povinně zřízenou).

Pokračovat na další kapitoluNejčastější rizika a chyby.
Zpět na přehled obsahu šablony
Přechod na plátce DPH.

Partnerem tématu Přechod na plátce DPH je progresivní firma Účetnictví bez starostí, nabízející komplexní účetní služby se zaměřením především na živnostníky a malé firmy do 25 zaměstnanců z Prahy a Středočeského kraje.

Vylepšete komentářem tento obsah.